O Barfie

Czym jest BARF?

Australijski lakarz weterynarii Iana  Billinghurst w toku wieloletnich obserwacji opracował filozofię żywienia psów, której podstawowym założeniem jest tzw. „naturalne żywienie” oparte wyłącznie na podawaniu czworonogom wyłącznie surowego, nieprzetworzonego mięsa, kości, podrobów, warzyw, owoców, ryb, jaj oraz innych składników. Dieta BARF jest zatem optymalna dla zdrowie i kondycji zwierząt , gdyż jest  najbardziej zbliżona do  diety dzikich przodków naszych czworonogów sprzed wielu lat.To niewątpliwie najbardziej znany i popularny model żywienia psów i kotów.

Składniki diety BARF

Dieta BARF pozbawiona jest wszelkich konserwantów, ulepszaczy i szkodliwych dodatków. Główny składnik diety, którym jest surowe mięso dostarcza psom przede wszystkim białka ale także enzymów oraz przeciwutleniaczy, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu zwierzęcia.

MIĘSO

Mięso to fundament diety BARF. Jest bogate w białko i tłuszcze . Białka pełnią funkcję budulcową organizmu z kolei tłuszcze są składnikiem między innymi energetycznym.

KOŚCI

Kości podawane psu powinny być przede wszystkim surowe i otoczone mięsem także dostosowane do wielkości czworonoga.

PODROBY

Kolejnym składnikiem diety są podroby i wnętrzności takie jak: wątroba, płuca, nerki, serca, flaki, żołądki, móżdżki.

RYBY

Surowe ryby również stanowią niezbędną część diety BARF. Ryby są źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych, w tym niezwykle cennych kwasów omega-3, białka, witaminy D oraz innych składników takich jak np. magnez, jod, wapń.

WARZYWA I OWOCE

Należy również pamiętać o tym aby w diecie naszego pupila znalazły się owoce i warzywa. Kluczowa jest tutaj różnorodność, dlatego świetnie się sprawdzą tutaj warzywa bulwiaste, dyniowate, zielono listne. Są one głównym źródłem węglowodanów złożonych. W jadłospisie naszego czworonoga należy unikać przede wszystkim cebuli, oraz warzyw które zawierają kwas szczawiowy , a zaliczamy do nich szczaw, rabarbar, botwinę i szpinak.
Z kolei owoce stanowią źródło błonnika i cukrów prostych. W tym przypadku należy pamiętać aby podawane owoce były dojrzałe, oraz o tym aby unikać podawania winogron.

JAJA

Jaja kurze, przepiórcze, kacze, gęsie, strusie, indycze to bomba witaminowa w diecie naszego psa. Warto zwrócić uwagę, iż jaja kacze czy przepiórcze są zdecydowanie bardziej wartościowe od jaja kurzego .

SUPLEMENTY

Podstawowymi suplementami, które należy wkomponować do jadłospisu naszego pupila są głównie algi, wapno z alg, siemię lniane, mączka ze skorupek jaj, drożdże , witamina C, olej z łososia. Możemy również pokusić się o podanie innych komponentów, takich jak ostropest plamisty, mączkę z małży nowozelandzkich, to wszystko w zależności czego w danym momencie brakuje psu. Dla przykładu, jeżeli nasza pociecha ma problemy z pracą wątroby, watro wkomponować do diety wspomniany wyżej ostropest plamisty.